Projektowanie wnętrz Łódź

Wnętrze domu albo biura to nie tylko powierzchnia użytkowa, miejsce, w którym mieszka się, je, śpi, pracuje. To w jaki sposób zostanie zaprojektowane może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i komfort życia. Na etapie projektowania można zaplanować wszystkie elementy mieszkania, biura, sklepu tak aby dobrze spełniały swoją rolę.

Kosmetyka czy projektowanie od podstaw

W zależności od tego czy budynek już istnieje, czy jest zabytkowy, jak jest zbudowany i do kogo należy, projektant ma mniejsze lub większe pole manewru podczas planowania.

Największe pole manewru mają projektanci wnętrz w powstających dopiero budynkach. Zwłaszcza jeżeli nie jest to budynek schematyczny – jak szkoła czy bloki. Możliwe jest wtedy zaprojektowanie ustawienia ścian, wbudowanie wewnętrznych szaf czy nawet nietypowe wykorzystanie instalacji elektrycznej czy hydraulicznej. Umywalka w pokoju? Ekran monitora wbudowany w ścianę? Dlaczego nie. Na ile tylko wyobraźnia i środki finansowe pozwolą.

Być może jednak większym wyzwaniem i lepszą okazją do wykazania się kreatywnością jest projektowanie wnętrz w zasadzie gotowych, w których niewiele można zmienić jeżeli chodzi o ustawienie ścian czy przesunięcie instalacji. Wtedy lekkie poprawki remontowe, umeblowanie, operowanie kolorem, wykorzystanie drobnych elementów mają o wiele większe znaczenie. Wyobraźmy sobie małe mieszkanko w blokach, którego mieszkaniec nie uzyskał pozwolenia na wyburzenie ściany, ale chciałby zyskać jak najwięcej powierzchni. Pierwsza sprawa o jakiej należy pomyśleć do dostosowanie mebli tak, żeby zajmowały jak najmniej powierzchni użytkowej i były maksymalnie funkcjonalne. Szafa wnękowa, fotele i pufy z wbudowanymi szufladami czy pojemnikami na różne rzeczy – to znane od dawna, ale ciągle przydatne rozwiązania.

Złe projekty?

Żeby zrobić dobry projekt wnętrza trzeba najpierw przywołać wszystkie złe przykłady i unikać ich jak ognia. Przede wszystkim wnętrze musi być zaprojektowane zgodnie z przeznaczeniem. Brak głównego oświetlenia (żyrandola) w salonie, źle umieszczony zlew w kuchni, czy w ogóle zbyt mała kuchnia, brak miejsca na pralkę w łazience – to wszystko błędy w projektowaniu, które mogą skutkować doprowadzaniem mieszkańców do frustracji. Oczywiście trudno tutaj opisać konkretne przypadki, bo każdy jest nieco inny.

Zatrudnij specjalistę

Merytoryczna wiedza na temat zasad projektowania jest dziś niemal konieczna przy tworzeniu wnętrz, zwłaszcza w miejscach publicznych. Jednak zatrudnienie specjalisty do projektowania mieszkania może przynieść bardzo dobry efekt. To dotyczy zwłaszcza mieszkań przeznaczonych na wynajem, które już podczas wizyty ewentualnych najemców powinny przyciągać uwagę. Jednak również dla stałych lokatorów czy właścicieli, którzy właśnie budują dom lub przeprowadzają remont porady specjalisty będą nieocenione. Skoro ktoś wydaje pieniądze na przystosowanie mieszkania to z pewnością chce, żeby nie poszły na marne.